Zmiany skórne

Co to są zmiany skórne/blizny?

Zmiany skórne mogą być łagodne lub złośliwe. Aby stwierdzić z cała pewnością, jaka jest zmiana – należy ją wyciąć, a następnie oddać do badania histopatologicznego.

Blizna to obszar włóknistej tkanki, który rozwija się na skórze w miejscu gojenia się rany po urazie. Jest to naturalny etap procesu gojenia się skóry i innych tkanek.

 

zmiany skórne ujawniające się na twarzy

Przyczyny zmian skórnych i blizn wymagające korekcji chirurgicznej:

Nowotwory skóry

To zmiany, które mogą być łagodne lub złośliwe. Złośliwe nowotwory skóry, takie jak czerniak, rak
podstawnokomórkowy lub rak kolczystokomórkowy, wymagają chirurgicznego usunięcia w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby.

Nawet łagodne nowotwory, takie jak tłuszczaki czy
włókniaki, mogą być usunięte z powodów estetycznych,
bólowych lub jeśli zaczynają się szybko powiększać.

Znamiona:

Niektóre znamiona mogą być podejrzane o złośliwość, zwłaszcza jeśli zmieniają kształt, kolor, wielkość lub mają nieregularne brzegi.

W takich przypadkach zaleca się chirurgiczne usunięcie i badanie histopatologiczne.

Tłuszczaki

To łagodne guzy pochodzenia tłuszczowego, które mogą powiększać się i stawać się bolesne lub nieestetyczne.

Blizny

Mogą być wynikiem urazów, operacji, poparzeń
lub chorób skóry. Niektóre blizny mogą być bolesne,
powodować świąd, ciągnąć skórę lub wyglądać nieestetycznie.

W zależności od rodzaju blizny (keloidalne, hipertroficzne) i jej lokalizacji, może być konieczna korekcja chirurgiczna.

Inne zmiany

Cysty, brodawki mogą również wymagać interwencji chirurgicznej ze względów diagnostycznych,estetycznych lub jeśli powodują objawy.

Kto jest dobrym kandydatem do usuwania zmian skórnych i korekcji blizn?

przystojny facet po usunięciu zmian skórnych

Dobrym kandydatem jest osoba, która:

 • Stan zdrowia: Osoba z ogólnie dobrym stanem zdrowia.
 • Realistyczne oczekiwania: Ważne jest, aby pacjent miał realistyczne oczekiwania co do wyników zabiegu. Chirurgiczna korekcja blizn może znacząco poprawić wygląd i komfort blizny, ale nie zawsze jest w stanie całkowicie ją usunąć.
 • Motywacja: Osoby, które doświadczają fizycznego lub emocjonalnego dyskomfortu z powodu swoich zmian skórnych lub blizn, mogą być szczególnie zmotywowane do poddania się zabiegowi.
 • Brak aktywnych infekcji: Pacjenci nie mogą mieć aktywnych infekcji skórnych, w miejscu planowanego zabiegu.
 • Niepalący: Palenie tytoniu może wpłynąć na proces gojenia. Osoby palące powinny rzucić papierosy na 14 dni przed zabiegiem.
 • Rozmiar i rodzaj zmiany skórnej lub blizny: Niektóre blizny, takie jak keloidy, mogą być trudniejsze do leczenia i mogą wymagać innych metod leczenia.
 • Zrozumienie ryzyka: Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem. Dobry kandydat rozumie potencjalne ryzyko i korzyści związane z zabiegiem.

W dniu operacji

Zabieg zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wycina zmianę skórną, zgodnie z liniami estetycznymi, następnie zamyka ją za pomocą cienkich, atraumatycznych szwów, które mogą być usuwane po kilku dniach.

Korekcja blizn polega na wycięciu i zszyciu blizny. Używane są szwy i igły atraumatyczne, co powoduje poprawę wyglądy blizny. Choć procedura ta może znacząco poprawić wygląd blizny, nie spowoduje jej całkowitego zniknięcia. Kluczem do sukcesu jest realistyczne nastawienie pacjenta do osiągniętych wyników. Bardziej skomplikowane są plastyki miejscowe – Z-plastyka, W-plastyka. Metody te, minimalizują napięcie skóry w miejscu blizny, co przyspiesza proces gojenia i poprawia estetykę blizny.

Czego oczekiwać po operacji ?

 • Obrzęk i siniaki: Po operacji w miejscu zabiegu mogą pojawić się obrzęki i siniaki. Są one naturalnym etapem procesu gojenia. Zwykle ustępują po kilku dniach.
 • Ból i dyskomfort: Możliwe są pewne dolegliwości bólowe po zabiegu. Lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe, które pomogą w ich złagodzeniu.
 • Opieka nad raną: Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących opieki nad raną, aby zapewnić jej prawidłowe gojenie się. 
 • Ograniczenia w aktywności: Po zabiegu pacjent powinien unikać intensywnych aktywności fizycznych przez pewien okres czasu, aby nie narazić rany na uraz czy nadmierne napięcie.
 • Kontrole kontrolne: Należy zgłosić się na wszystkie umówione wizyty kontrolne, aby lekarz mógł ocenić postępy w gojeniu się rany i odpowiedzieć na wszelkie pytania pacjenta.
 • Poprawa samooceny: Wielu pacjentów zgłasza znaczącą poprawę samooceny po zabiegu, ciesząc się z lepszego wyglądu skóry i braku niechcianych zmian.

Wyniki i koszt

Wyniki:
• Poprawa wyglądu skóry: Po zabiegu usuwania zmian skórnych lub korekcji blizn, pacjenci zwykle doświadczają znacznej poprawy w wyglądzie.
• Zwiększenie pewności siebie: Dla wielu osób, blizny, lub niepożądane zmiany skórne mogą wpływać na samoocenę. Korekcja tych problemów często prowadzi do zwiększenia pewności siebie i komfortu w codziennym życiu.

Koszt:
Koszt usuwania zmian skórnych i korekcji blizn jest zróżnicowany i zależy od zakresu operacji, i metody.

Pytania i
Odpowiedzi

Usunięcie zmian skórnych daje trwałe efekty, ale
istnieje zawsze ryzyko, że nowe zmiany mogą się pojawić
w innych miejscach na skórze. Korekcja blizn ma na celu
poprawę ich wyglądu, ale blizna po zabiegu wciąż może
być widoczna, choć zdecydowanie mniej niż przed
zabiegiem.

Zabiegi usuwania zmian skórnych i korekcji blizn są
zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co
minimalizuje ból podczas zabiegu. Po zabiegu pacjenci
mogą doświadczyć pewnego dyskomfortu, obrzęku lub
zaczerwienienia, ale te objawy zwykle ustępują w ciągu
kilku dni. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe w
celu złagodzenia ewentualnych dolegliwości.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, usuwanie zmian
skórnych i korekcja blizn niesie ze sobą pewne ryzyka.
Do najczęstszych należą infekcje, krwawienie, reakcje alergiczne na znieczulenie czy niezadowalające wyniki
estetyczne. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń
lekarza przed i po zabiegu, aby zminimalizować
potencjalne ryzyko.

Porozmawiaj z Dr Joanną
i umów się na konsultację