NIETRWAŁE SUBSTANCJE DO POWIĘKSZENIA BIUSTU

NIETRWAŁE SUBSTANCJE DO POWIĘKSZENIA BIUSTU

Czy są bezpieczne, płynne substancje do powiększenia piersi? Jak do tej chwili nie – a wierzcie mi, przynajmniej raz w tygodniu czytam artykuły opublikowane w bazie Pubmed i szukam artykułów na ten temat.

Syntetyczne wypełniacze tkanek do iniekcji z trwałym efektem (powyżej 5 lat) są często nietoksyczne i nie powodują reakcji immunologicznych ( badania na zwierzętach), ale różnią się charakterystyką  chemiczną i biologiczną.

Mimo to wszystkie są traktowane przez organizm jak ciało obce, wywołując reakcję obronną mającą na celu usunięcie żelu. Taka reakcja może rozwinąć się wiele lat po zastrzyku — w miejscu wstrzyknięcia lub daleko od niego. Przykładem jest najlepiej przebadana substancja — żel silikonowy — zastosowana po raz pierwszy w 1960. Do 1990 roku wykonano 100.000 iniekcji żelu w tkanki miękkie, w tym piersi. Gęsty żel zostawał pożerany przez makrofagi i komórki olbrzymie, i z nimi migrował do węzłów chłonnych i śledziony — powstawały guzy silikonowe (silikonomas) i zapalenie węzłów chłonnych. Kwas hialuronowy został zakazany w Anglii i Francji, nigdy niedopuszczony w USA do powiększania piersi z powodu problemów radiologicznych w diagnozowaniu nowotworów piersi.Natomiast Aquafill – przeczytajcie same.