ODKŁADANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ U KOBIET I MĘŻCZYZN

Dlaczego niechciane, duże ilości tkanki tłuszczowej pojawiają się u mężczyzn na brzuchu, a u kobiet na biodrach? Czy jest to związane z trybem życia, genami, hormonami? Odkładanie tkanki tłuszczowej w danej okolicy ciała jest ściśle związane z genami oraz hormonami płciowymi.

Młode kobiety cierpią na nadmiar tkanki tłuszczowej odkładającej się wokół bioder i ud (typ gynoidalny, gruszki). Mężczyźni natomiast, z reguły walczą z  jej nadmiarem na brzuchu i tułowiu (typ jabłka, androidalny). Rozkład tkanki tłuszczowej w okresie pomenopauzalnym u kobiet zmienia się na męski, czego typową dolegliwością jest zanik wcięcia w pasie.
U obu płci wraz z wiekiem obserwuje się zmianę w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej — tzn. następuje wzrost ilości tłuszczu śródbrzusznego z następowym zmniejszeniem tłuszczu podskórnego i przenikaniem komórek tłuszczowych do i między mięśnie. Jeśli planujesz operację modelowania sylwetki, warto udać się do dietetyka, który oceni ilość twojego tłuszczu trzewnego ( nie można go zlikwidować liposukcją0, a także do endokrynologa oraz osteopaty.