Czy odsysanie tkanki tłuszczowej u nastolatków jest metodą na piękną sylwetkę? Absolutnie nie! 

Liposukcja jest metodą modelowania sylwetki przez trwałe usuwanie tkanki tłuszczowej przy prawidłowym BMI, u osób dorosłych. U dzieci i młodzieży, trzeba zdiagnozować przyczynę nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Leczenie jest zawsze  zachowawcze – nie zaś operacyjne.

Liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie, ale na modelowanie sylwetki. Utrata wagi w każdym wieku powinna zacząć się od diagnozowania przyczyny nadwagi i otyłości – zaburzenia hormonalne ( choroby tarczycy, nieprawidłowości w poziomie hormonów płciowych, hormonu wzrostu,insulinooporności, itd) nieprawidłowe nawyki żywienie, brak ruchu. Gdy znajdziemy przyczynę nieprawidłowej masy ciała – u dzieci i młodzieży stosujemy metody zachowawcze – czyli nieoperacyjne. U dorosłych – można pomyśleć o liposukcji, celem modelowania obszarów, które pomimo leczenia zachowawczego ( np. dieta, ruch) nie poddają się odchudzaniu.

Jeśli przychodzi osoba 16-letnia z prośbą o odsysanie brzucha, ud, podudzi, rąk, pleców– kieruję do dobrego endokrynologa, dietetyka oraz zalecam fasting 12-16 godzinny, ćwiczenia fizyczne długie, w tlenie (nordic walking, potem  bieganie, rower, pływanie). Jeśli przychodzi pełnoletnia, 18-letnia osoba – zalecenia są takie same. Spisujemy wagę, wzrost. Po min 6 miesiącach prawidłowego odżywiania, utrzymywania wagi – można przejść do modelowania sylwetki.