Operacja Wklęsłych Brodawek Sutkowych: Poprawa Projekcji i Symetrii

chirurg podczas operacji

Operacje wklęsłych brodawek sutkowych są przeprowadzane w celu uwypuklenia brodawek i poprawy ich projekcji. Wciągnięcie brodawek jest często spowodowane zbyt krótkimi przewodami mlecznymi, co prowadzi do niewłaściwej projekcji. Wada ta może występować u 2 do 10% kobiet i może być również związana ze stanami zapalnymi w piersiach lub chorobami gruczołów piersiowych.

Przyczyny Wciągnięcia Brodawek

Jeśli pacjentki decydują się na operację, powinny być świadome, że osiągnięcie idealnego kształtu i projekcji brodawek oraz ich symetrii może być trudne. Stopień wciągnięcia brodawek i zwłóknienia tkanek pod nimi mają kluczowe znaczenie dla końcowego efektu operacji. Najlepsze wyniki uzyskuje się u pacjentek bez dużego zwłóknienia i bez znacznych zmian mastopatycznych. Pacjentki planujące macierzyństwo powinny być świadome, że w niektórych przypadkach karmienie piersią po operacji może być utrudnione.

Metody Operacyjne

Metody operacyjne różnią się elementami technicznymi, ale niezależnie od przyjętej metody blizny są zawsze ograniczone do obszaru otoczki i mało widoczne. Dobór rodzaju operacji jest indywidualny i uwzględnia wiele czynników, takich jak stopień wciągnięcia brodawek, zaawansowanie zwłóknienia tkanek, doświadczenie chirurga, preferencje pacjentki i inne. Operacja polega na uwolnieniu przewodów wyprowadzających w obrębie brodawki, ich wydłużeniu lub przecięciu, odtworzeniu wypukłości brodawki i zabezpieczeniu jej przed ponownym wciągnięciem. Wynik zabiegu jest trwały.