TKANKA TŁUSZCZOWA CZYLI TŁUSZCZ

TKANKA TŁUSZCZOWA CZYLI TŁUSZCZ

Tkanka tłuszczowa jest nam niezwykle potrzebna, oczywiście w odpowiedniej ilości. Znajduje się w kilku miejscach naszego ciała. Najwięcej jest jej w tkance podskórnej (tłuszcz podskórny). Część jest magazynowana w wątrobie, mała część w mięśniach. Pozostała część umiejscowiona jest wewnątrzotrzewnowo, w gruczołach piersiowych, na szczycie nerek.

Ciało człowieka zbudowane jest z dwóch rodzajów komórek tłuszczowych — tłuszcz biały — ważny dla metabolizmu, utrzymania ciepła, stanowi amortyzator dla struktur położonych głębiej, oraz tłuszcz brązowy — występuje u noworodków, i w małej ilości u dorosłych-  służy do termogenezy. W organizmie dorosłego człowieka przeważa zdecydowanie biała tkanka tłuszczowa.
Różnice w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej podskórnej zależy od płci, czyli od hormonów płciowych — estrogenów i testosteronu. U mężczyzn tkanka tłuszczowa odkłada się na brzuchu, pośladkach, klatce piersiowej, co nadaje sylwetce kształt jabłka. U kobiet — na biodrach, talii, pośladkach, piersiach — co nadaje sylwetce kształt gruszki.Oczywiście kobieta wraz z wiekiem uzyskuje kształt jabłka – związane jest to z okresem menopauzy.
Komórki tłuszczowe są wytwarzane tylko w dwóch okresach życia — u rosnącego płodu podczas trzeciego trymestru ciąży, oraz na początku okresu dojrzewania — gdy zaczyna się „wyrzut” hormonów płciowych. Po tym okresie ilość komórek tłuszczowych jest stała. Mogą one tylko zwiększać lub zmniejszać swoją objętość. Ostatnio udowodniono jednak, że jeśli zwiększą swoją objętość 8-krotnie, to zaczynają się dzielić. W wyniku tego powstają nowe komórki tłuszczowe.

Jedynym znanym sposobem na zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych jest liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej.