Zmniejszenie piersi

Czym jest operacja zmniejszenia piersi?

Zmniejszenie piersi to zabieg,  polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz skóry z piersi.

Jego celem jest zmniejszenie objętości piersi i poprawę kształtu.

Kobieta w staniku czekająca na zmniejszenie piersi

Powody, dla których kobiety decydują się na zmniejszenie piersi

Sen staje się niekomfortowy z powodu ciężaru piersi.

Każde spojrzenie w lustro bez stanika przynosi dyskomfort.

Stały ból pleców, szyi i ramion.

Ramiączka od biustonosza powodujące ślady.

Trudności w znalezieniu odpowiedniego biustonosza i ubioru.

Przeszkody w aktywnym uprawianiu sportu.

Problemy skórne pod piersiami, takie jak odparzenia .

Piersi, które po porodzie zmieniły swój kształt i straciły dawną jędrność.

Psychiczny dyskomfort w relacjach intymnych.

Kto jest dobrym kandydatem do operacji zmniejszenia piersi?

Idealną kandydatką do operacji zmniejszenia  piersi jest osoba, która :

 • Problemy zdrowotne związane z dużą masą piersi: Kobiety z nadmiernie dużymi piersiami często doświadczają bólów pleców, szyi oraz ramion, bolesnych otarć skóry pod piersiami czy trudności z oddychaniem.
 • Ograniczenia w aktywności fizycznej: Duże piersi mogą utrudniać uprawianie sportu czy innych form aktywności fizycznej, co może wpływać na zdrowie i jakość życia kobiety.
 • Problemy z doborem odzieży: Trudności z dobraniem odpowiedniego stanika czy innej odzieży mogą prowadzić do niezadowolenia z wyglądu i obniżenia samooceny.
 • Psychiczny dyskomfort: Osoby z nadmiernie dużymi piersiami mogą czuć się nieśmiałe, niekomfortowo w społeczeństwie, mogą też doświadczać niechcianych uwag lub komentarzy.
 • Dobre zdrowie ogólne: Chirurgiczna redukcja piersi to poważny zabieg, dlatego ważne jest, aby kandydat był ogólnie w dobrym stanie zdrowia.
 • Stabilna masa ciała: Idealnie, kandydatka powinna mieć stabilną wagę. Zbyt duże zmiany masy ciała po operacji mogą wpłynąć na ostateczny efekt zabiegu.
 • Realistyczne oczekiwania: Ważne jest, aby kobieta miała realistyczne oczekiwania co do wyników operacji, rozumiała możliwe ryzyko i korzyści.
 • Nieplanowanie kolejnych ciąż: Ciąża i karmienie piersią mogą wpłynąć na kształt i rozmiar piersi po operacji. Wiele kobiet decyduje się na operację redukcji piersi po zakończeniu etapu macierzyństwa

Przygotowanie do operacji zmniejszenia piersi

Badania krwi :

 • grupa krwi,
 • morfologia, OB
 • elektrolity (Na, K),
 • INR, APTT,
 • poziom cukru we krwi,

Specjalistyczne badania obrazowe: mammografia i/ lub USG piersi.

Wyniki badań serca: EKG, ECHO serca

Rzucenie palenia
Stabilna waga

chirurg plastyczny dr kurmanow rozmawia z pacjentem

W dniu operacji

Zabieg trwa około 3 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. 

Są różne sposoby operacyjne – dobierane są indywidualnie do pacjenta. Generalnie metody możemy podzielić na metody z wytworzeniem blizny dookoła otoczki i pionowo do fałdu podpiersiowego lub dookoła otoczki, pionowo do fałdu podpiersiowego i wzdłuż fałdu podpiersiowego ( odwrócona litera T).

 Metodę operacyjną dobiera się na wizycie konsultacyjnej po zbadaniu i poznaniu oczekiwań pacjentki.

Po operacji, pacjentka pozostaje w Klinice przez 2 doby.

Czego oczekiwać po operacji ?

Bezpośrednio po zabiegu, możesz odczuwać dyskomfort, niewielki ból oraz uczucie napięcia w okolicy operowanej. Twoje piersi będą starannie opatrzone,  dodatkowo dostaniesz specjalny biustonosz chirurgiczny, który ma na celu podtrzymanie piersi i wsparcie procesu gojenia.

W pierwszych dniach po zabiegu ból oraz obrzęk są naturalne, ale można je kontrolować za pomocą przepisanych leków przeciwbólowych. Ważne jest, aby po operacji unikać intensywnych aktywności. Należy poświęcić się odpoczynkowi w domu, chociaż krótkie spacery są zalecane. 

W ciągu pierwszych kilku tygodni zauważysz, że blizny zaczynają blednąć, choć nadal mogą być czerwone i dość widoczne. Twoje piersi mogą być wrażliwe na dotyk.

Kolejne miesiące przyniosą znaczną poprawę. Piersi osiągną swój ostateczny kształt i miękkość, a początkowe uczucie „nienaturalności” powoli zniknie. Choć blizny z biegiem czasu stają się mniej widoczne, to warto pamiętać, że nie znikną całkowicie. Wrażliwość brodawek i skóry powinna wrócić do normy po kilku miesiącach, ale czas ten może różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Wyniki operacji
zmniejszenia piersi

Estetyczne:

 • Lepsze proporcje ciała.
 • Piersi o bardziej młodzieńczym i jędrnym wyglądzie.

Zdrowotne:

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, szyi i ramion.
 • Lepsza postawa ciała.
 • Brak odparzeń czy otarć skóry.

Emocjonalne:

 • Większa pewność siebie i komfort psychiczny.
 • Lepsze samopoczucie

Koszt

Cena operacji zmniejszenia piersi w Klinice u Dr Kurmanow zaczyna się od 20.000 zł

Pytania i
Odpowiedzi

Jak każda procedura chirurgiczna, operacja zmniejszenia piersi wiąże się z pewnym ryzykiem. Możliwe powikłania to infekcje, krwawienia, reakcje na anestezję, trudności z karmieniem piersią w przyszłości, asymetria piersi oraz widoczne blizny. Ważne jest omówienie tych zagadnień z chirurgiem przed zabiegiem.

Chociaż operacja zmniejszenia piersi przynosi długotrwałe efekty, kształt i wielkość piersi mogą ulec zmianie z czasem z powodu starzenia się, zmian w masie ciała, ciąży czy czynników hormonalnych. Jednak w większości przypadków pacjentki zachowują zadowalający rezultat przez wiele lat po zabiegu.

Większość pacjentek jest w stanie wrócić do codziennych czynności po około 1-2 tygodniach po operacji, chociaż unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i ciężkich podnoszeń jest zalecane przez 4-6 tygodni. Pełne gojenie i ustabilizowanie się kształtu piersi może zająć kilka miesięcy.

Porozmawiaj z Dr Joanną
i umów się na konsultację