kobieta trzyma piersi - powiększania piersi

Claudia – Dr Joanna Kurmanow – operacje plastyczne piersi

O tym, jak ważny to temat, świadczyć może choćby wciąż rosnąca popularność zabiegów korygujących i coraz to nowe metody, obiecujące jeszcze lepsze efekty. Obok implantów – własny tłuszcz, żel na bazie kwasu hialuronowego, a nawet wszywany pod skórę „stanik”. Czy wszystkie sposoby poprawiania wyglądu biustu są równie dobre i bezpieczne?

Trudno nam zgrać się w czasie z własnymi piersiami.

Gdy zaczynają rosnąć, często się ich wstydzimy, gdy są najpiękniejsze, zgrabne i jędrne, my nie mamy odwagi, ochoty albo nie do końca wiemy, jak je eksponować. A gdy wreszcie jesteśmy gotowe się nimi cieszyć – tracą kształt.

Wtedy zaczynamy myśleć o możliwościach przywrócenia ich do dawnej formy. Najchętniej w taki sposób, by efekt był naturalny, nie było widać żadnych śladów po zabiegu, a przy okazji: by nie zadłużyć się po uszy.Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o nowych, rewolucyjnych technikach poprawiania wyglądu biustu. Wraz z naszymi ekspertami przyjrzeliśmy się im z bliska.


Kontrowersyjny kwas
Preparatem na bazie kwasu hialuronowego można powiększyć piersi nawet o dwa rozmiary. Jego podanie wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, po zabiegu nie trzeba zakładać szwów, tylko opatrunki, więc śladów po nim praktycznie nie widać. Wydawać więc by się mogło, że jedynym jego mankamentem jest wysoka cena (kilkanaście tysięcy złotych).

Istnieją jednak powody do zachowania ostrożności. Mimo że kwas hialuronowy znakomicie sprawdza się przy wypełnianiu zmarszczek czy powiększaniu ust i nie budzi większych kontrowersji, to jeśli chodzi o wstrzykiwanie go w okolice gruczołu piersiowego, ma zdecydowanych przeciwników. Amerykańska Federalna Agencja ds. Żywości i Leków (FDA) nie wydała pozwolenia na stosowanie tej metody w Stanach, ponieważ nie ma wystarczającej liczby badań na temat jej wpływu na organizm pacjentek. W dodatku nie jest to też rozwiązanie trwałe, gdyż preparat zostaje stopniowo wchłonięty przez organizm – według badań przeprowadzonych przez szwedzkich lekarzy po roku od zabiegu tylko 69 proc. pacjentek nadal widziało poprawę w wyglądzie swojego biustu.

Tu odessać, tam wpompować

Powiększenie piersi własnym tłuszczem, pobranym z bioder lub brzucha? To brzmi zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe. I rzeczywiście, nie jest. – Nie ma na razie naukowych dowodów przemawiających zdecydowanie za tą metodą lub przeciw niej – wyjaśnia dr Joanna Kurmanow. – Przede wszystkim, po takim zabiegu do 60 proc. komórek tłuszczowych ulega wchłonięciu (dlatego podaje się go zawsze trochę więcej, niż docelowo potrzeba). W dodatku część tłuszczu obumiera (powstaje tzw. martwica tłuszczowa), a torbiele i zwapnienia z takiej tkanki mogą w badaniu USG, mammograf icznym czy palpacyjnym wyglądać jak zmiany nowotworowe – zaznacza pani doktor. Nie można tą metodą powiększyć biustu więcej niż o jeden rozmiar. Bardziej obiecujące jest enzymatyczne wyodrębnianie z tkanki tłuszczowej komórek macierzystych, a następnie ponowne ich użycie w celu wydłużenia przeżycia tłuszczu. Jest to metoda obecnie już testowana na świecie, ale bardzo droga (powiększenie piersi kosztuje 30–40 tys. złotych).

Stanik… z siatki na przepuklinę

Nowa technika „podskórnego biustonosza” (Breform) pochodzi z Afryki Południowej. Polega na wszczepieniu pod skórę poliestrowej siateczki (do tej pory używanej w operacjach przepukliny) w formie stożka. Po wrośnięciu w tkanki ma on zapewnić idealny kształt piersi na resztę życia, nawet przy zrezygnowaniu z noszenia stanika. Na stronie producenta (breform.com) można znaleźć listę lekarzy z certyfikatem uprawniającym do przeprowadzania zabiegów tą metodą. Na świecie poddało się jej na razie ok. 600 kobiet. Blizny po operacji są takie same jak po chirurgicznym podniesieniu biustu, przewagą jednak ma być to, że mając oparcie w siatce, pozostanie on już na zawsze na tym samym poziomie. Lekarze podkreślają, że dopiero po 10 latach będzie wiadomo, czy metoda jest bezpieczna. Z tego samego powodu Breform nie został na razie zatwierdzony przez FDA.

autor MAŁGORZATA ŚWIĘCZKOWSKA