Czy liposukcja u dzieci to dobry pomysł?

– Gdy pojawia się u mnie dorosły pacjent, tłumaczę mu, że, owszem, możemy odessać tłuszcz, na przykład z brzucha, ale jeśli nie będzie po operacji stosować diety i ruchu, otyłość znowu się pojawi, tylko że w zaskakujących miejscach. A to może oznaczać w przyszłości deformację ciała. – Poddać liposukcji dziecko? To kompletny brak etyki zawodowej, nastolatki są w fazie rozwojowej, taka ingerencja może zrujnować im zdrowie i psychikę – uważa Kurmanow. Podobnego zdania jest dr.hab. Jerzy Jankau, ordynator Kliniki Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – W życiu był nie zoperował nastolatki – zapewnia. – To rosnący organizm, który ma przed sobą do wykonania jeszcze wiele zadań i każda niepotrzebna ingerencja medyczna może być dla niego tragiczna w skutkach. Niepotrzebna, bo dzieci łatwiej odchudzić niż dorosłych, dla nich ruch jest czymś naturalnym, trzeba tylko je odpowiednio zachęcić. Łatwiej też wagę u dziecka wyregulować, wystarczy zapewnić mu zbilansowaną dietę.
– Naprawdę w wielu przypadkach wystarczy zmienić złe nawyki żywieniowe dzieci, pokazać im jak świetny i radosny potrafi być sport. I, co ważne, świecić samemu przykładem – mówi doktor Joanna Kurmanow z Poznania.
– To ważne, bo z otyłych dzieci wyrastają często jeszcze bardziej otyli dorośli – dodaje dr Jerzy Jankau. Jego uczelnia przygotowuje w październiku konferencję, poświęconą problemom otyłych dorosłych. Hasło: „Kompleksowe leczenie otyłości – od dietetyka do plastyka”. Jej organizatorzy biją na alarm, bo w Polsce nie ma systemowych rozwiązań i wsparcia dla otyłych, a chodzi przecież o jedną z największych plag cywilizacyjnych XX i XXI wieku. Co, niestety, potwierdzają najnowsze doniesienia brytyjskich naukowców, z których wynika, że w 2020 roku aż ośmiu na 10 mężczyzn i prawie siedem na dziesięć kobiet będzie borykać się z nadwagą, otyłością i chorobami. #drJoannaKurmanow #ChirurgPlastyczny #OperacjePlastyczne #SpecjalistaChirurgiiPlastycznej