SPECJALISTA CHIRURG PLASTYK dr Kurmanow Poznań

SPECJALISTA CHIRURG PLASTYk

Kim jest specjalista chirurg plastyk? Coraz większa liczba lekarzy — chirurgów ogólnych, dermatologów, stomatologów — podaje się za chirurgów plastycznych.

Związane jest to z rosnącą popularnością operacji plastycznych, a zwłaszcza poprawiających urodę (korekcje piersi, brzucha, twarzy). W internecie ogłaszają się specjaliści, którzy wiedzę czerpią z weekendowych kursów lub z różnego rodzaju studiów podyplomowych odbywających się w prywatnych szkołach medycyny estetycznej.

SPECJALIZACJA Z CHIRURGII PLASTYCZNEJ

Wielu z tych specjalistów ma certyfikaty ukończenia np. Akademii Rzeźbienia Sylwetki, Szkoły Medycyny Anti-Aging, Akademii Medycyny Estetycznej.

Jednak prawdziwy specjalista z chirurgii plastycznej musi odbyć 2-3 letni staż z chirurgii ogólnej. Następnie 4-5 letni staż specjalizacyjny według programu zatwierdzonego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ministerstwo Zdrowia (http://www.cmkp.edu.pl/…/1-Chirurgia_plastyczna_program_podstawowy_2007/). W skład programu wchodzi m.in. chirurgia rekonstrukcyjna, estetyczna, dziecięca, szczękowo-twarzowa, chirurgia ręki, mikrochirurgia, oparzenia, elementy ortopedii, chirurgii urazowej. Lekarz w trakcie specjalizacji musi wykonać samodzielnie różnorodne operacje z zakresu wszystkich wymienionych dziedzin (chirurgia kosmetyczna, rekonstrukcyjna, dziecięca, itd). Zdobyte doświadczenie i wiedza nie można porównać z żadnym weekendowym kursem. Po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego następuje egzamin państwowy, składający się z części praktycznej (operacja), testowej i ustnej. Średnio do egzaminu przystępuje 4-5 osób z całej Polski. Lekarze, którzy zdadzą każdą część egzaminu, otrzymują dyplom i tytuł specjalisty chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

Jak widać wyszkolenie chirurga plastycznego to długa i mozolna droga, w niczym nieprzypominająca weekendowych kursów lub dyplomu prywatnej szkoły medycyny estetycznej.

Więcej informacji – https://www.ptchprie.pl

Dr Kurmanow – https://www.znanylekarz.pl/joanna-kurmanow/chirurg-plastyczny/lubon2