Dr Kurmanow przestrzega przed Aquafilling

Czy wstrzykiwanie preparatów do piersi jest bezpieczne ? Czy duże piersi na jedna noc ( nastrzyknięte solą fizjologiczną) to dobry pomysł?

NIE! Przynajmniej moim zdaniem – chirurga plastycznego i rekonstrukcyjnego od ponad 20 lat.

Pamiętajmy, że piersi to gruczoł, w którym może rozwinąć się nowotwór! Jedna na 9 kobiet będzie miała w piersi łagodną lub złośliwą zmianę nowotworową.

Tak więc, do każdej ingerencji wykonanej na piersiach — czy to zastrzyk z soli fizjologicznej, czy wstrzykiwanie płynnych substancji — musimy podchodzić ostrożnie. Bardzo popularny, gęsty kwas hialuronowy ( Macrolane) stosowany niedawno również do powiększenia piersi — został zakazany w 2011 roku. Przyczyną był duży odsetek powikłań (25%), wśród nich migracja żelu, otorbione guzy piersi, nierówny okres wchłaniania w prawej i lewej piersi. Jednak najpoważniejszym problemem była trudność różnicowania cząsteczek kwasu ze zmianami nowotworowymi.

Stosowane do 2022 roku (przez lekarzy medycyny estetycznej) substancje zawierające  2% poliamidu i 98% wody nie posiadają badań klinicznych ani zakończonych, ani w trakcie trwania (badania kliniczne można sprawdzić na stronie https://clinicaltrials.gov).

Nie warto być królikiem doświadczalnym! Najbezpieczniejszą metodą powiększania piersi jest operacja wszczepienia implantów.